Sunday, October 12, 2008

Pratik Hanımlar Menüyü Haftabaşından Planlar


Evde oturup hem çocuk, hem koca, hem yemek, hem bulaşık, hem çamaşır, hem blog, hem Avon idare edip de akıl sağlığını koruma her insanın harcı değilmiş, ben son 2.5 ayda bunu öğrendim. Bir ara ciddi ciddi ben çalışan anne olmaya dönsem herkese daha hayırlı olacak diye düşündüğüm anlar oldu. Çünkü ıvır zıvır işin peşinde koşup mutfakta hapis kalmışken çocuklara çalıştığımdan daha az vakit ayırır olmuştum.

Kendimi toparlamam ve bir takım şeyleri düzene koymam oldukça uzun zaman aldı. Hala ev başını almış gidiyor o ayrı da, gün içinde belli saatleri muhakkak çocuklara ayırıp onlarla oynayıp dışarı çıkarıyorum. Mutfak işi ded biraz daha düzene oturdu. Buna yardımcı şeyler.

1. Haftalık yemek menüsünü planlamaya başlamam
2. Oyunların ve etkinliklerin planlanması ve (yavaş yavaş) 3.5 yaşında çocuğun ve 10 aylık bebeğin beraber oynamayabilmesi (Büyüyorum - Eğleniyorum - Öğreniyorum Haftalık Oyun temalarını takip etmek bayağı iyi oluyor)
3. Çocukların uyku saatlerinin çakışmaya başlaması
4. Herşeyi rutine bağlama çalışmaları

Dünya batsa (bizim ev batsa) da her sabah bir saat Kımılnaz ile, her öğlen iki saat iki veletle başbaşa vakit geçiriyoruz. Akşamüstü uykudan sonra babamız geliyor. Ya hep beraber birşeyler yapıyoruz veya ben ufaklıkları ona teslim ediyorum, biraz eve biraz kendime vakit ayırıyorum. Bir de uyku vakti var.

Ama yine de yetmiyor. Şimdi bir de iki farklı yemek pişiyor evde.

- Biz yetişkinlere ve Kıpırcan'a
ve
- Kımılnaz'a

Mutfakta koy kalkır yerleştir pişir ısıt servis yap derken bana fenalıklar geliyor. Ben de bir çoğumuzun eminimki yaptığı gibi haftasonunda haftalık ne pişireceğimi planlamaya başladım. Hem bizim için, hem Kımılnaz için. En azınddan zihin yorgunluğu azaldı.

Öncelikle annemin mutfağımızın hakim olduğu dönemden mutfakta, dolapta, buzlukta ve derin dondurucuda ne var hepsinin envanterini çıkardım. Simdi hem taze sebze ve yiyeceklerden, hem donmuş ve kuru gıdalardan o hafta neler yapabilirim pazar akşamı listeliyorum. Bu hafta 4. haftam. Eğer yeni malzeme gerekiyorsa alışveriş de kolay ve toptan oluyor. Bazı yemekleri çokça yapıp dondurma imkanı oluyor. Veya bir gecede iki günlük yemek yapıp stoklama imkanı. Bir gece evvelden ertesi günün yemeğini yapsak veya pişirme aynı güne kalsa bir düşünmek zorunda olmamak veya gecenin bir yarısı eksik malzeme peşinde koşmamak da cabası.

Bunu üzerine yeni bir blog yarattım. Haftanın Menüsü blogunda haftalık menü yapan tüm blogcular (Bayan veya erkek) kendi bloglarımızdan bu menüleri paylaşabiliriz. Böylece hem ben her hafta menü yapmaktan kaçamamış olacağız. hem de birbirimizin menülerinden sonraki haftalar için kopya çekebileceğiz. Aslında bu menü listesinin Amerika versiyonu mevcut ama ben menülerde donmuş pizza ve ded hamburger görmekten fenalık geçirdiğim için bu blogu yarattım.

Yapmanız gereken her pazartesi listesini yaptığınız menüyü blogunuza veya websitenize koymak ve sonra Haftanın Menüsü bloguna gelmek. Amaç menü listesi yapmak olduğundan tarif yazmaya gerek yok ama isteyen yazabilir. Kendi blogunuzdaki tariflerın veya kullandığı tarifin başka adresteki linkini koyabilirsiniz. Ben pazar akşamından o haftanın menüsünü koymuş olacağım. Siz de o yazının altında bulunan kutucuğa adınızı (veya blog adını) ve blogdaki o haftaya ait menünün olduğu yazının adresini yazıp yollayacaksınız. Sadece blog adresini değil, direk menü yazısının adresini yazmanız lazım ki bu blogdan sizin sayfanıza gelen tırım tırım menünün olduğu yazıyı aramasın. O yazıda o haftanın bütün menü yapan blogcularının listesi ve yazılarına linkleri olacak.

Yazınızın altına Haftanın Menüsü blogunun adresini ve o haftanın menü yazısının adresini koyarsanız, sizin blogunuzu ziyaret edenler, linkten diğer tüm menüleri görebilirler. Ayrıca etiktelerinize veya kategorilerinize "Haftanın Menüsü"nü de ekleyebilirsiniz.

İlk haftanın menüsü geliyor.

-------------------------------------------------

Yukarıdaki resim bizim buzdolabı. Solda envanter, ortada menü, sağda aylık şehirde gidebileceğimiz etkinliklerin gün gün listesi var.

1 comment:

. said...

Çok yaratıcı. Ayrıca da elimde çevirdiğim topları tek tek düşürmeye başladığım günlerde yazını okuyunca gözetleniyorum hissine kapıldım:) Ben de yarın başlıyorum bu işe. Şimdi menu yapamayacak kadar yorgunum:)

Ellerine sağlık senin de şimdiden.

Sardunya
http://sardunya.blogspot.com